Jak działa Shopify? Na to pytanie postaram się odpowiedzieć w poniższym artykule. Shopify to system typu SaaS (Software as a Service), co oznacza, że w ramach miesięcznego abonamentu otrzymujemy dostęp do platformy sprzedażowej oraz zasobów Shopify: Community, App Store, Theme Store, Support. Więcej o ekosystemie Shopify dowiesz się z artykułu: Co to jest Shopify?
Shopify – struktura i działanie
Shopify to system eCommerce działający w miesięcznym abonamencie. O utrzymanie, bezpieczeństwo, stabilność dba dostawca oprogramowania firma Shopify Inc. W ramach jednego z 5 planów (Lite, Basic, Shopify, Advanced oraz Shopify PLUS) otrzymujemy dostęp do wybranych funkcji systemu. Shopify został zaprojektowany od podstaw jako platforma eCommerce, dlatego posiada przemyślaną infrastrukturę, która pozwala na swobodne rozbudowywanie sklepu o zewnętrzne aplikacje, czy wdrażanie gotowych lub customowych szablonów.
Panel sklepu (CMS) na Shopify – jak działa?
Wygląd home – panel sklepu na Shopify.
Wygląd i podział CMS – panel sklepu na Shopify.
Drzewo nawigacji po lewej stronie zostało podzielone na 4 główne części. W części [1] znajdziemy najważniejsze funkcje i niezbędne informacje do codziennej pracy na sklepie:
- Home — Główne informacje sprzedażowe: ilość zamówień, wartość zamówień, czy ilość sesji.
- Orders — Miejsce do zarządzania zamówieniami: zmiana statusów zamówień, weryfikacja płatności, weryfikacja chargeback’ów, zwroty środków do klientów
- Products — Zarządzanie produktami oraz kolekcjami. W tym miejscu dodajemy, edytujemy oraz przypisujemy produkty do kolekcji. Tworzymy i zarządzamy listingami produktowymi.
- Customers — Komplet informacji o klientach: imię, nazwisko, email, zakupione produkty.
- Content — Wszystkie zaimportowane do Shopify materiały: video, giphy, zdjęcia, piliki.
- Analytics — Panel analityczny: sprzedaż, średnia wartość koszyka, konwersja, retencja, sprzedaż według kanałów
- Marketing — Wyniki sprzedażowe per kanał marketingowy
- Discount — Tworzenie i zarządzanie kodami rabatowymi na sklepie
Następne części to [2] Kanały sprzedaży (Sales Channels), [3] Aplikacje (Apps) oraz [4] Ustawienia (Settings).
Cały panel jest bardzo intuicyjny i dosyć łatwy w nauce. W mojej ocenie najłatwiejszy ze wszystkich na których pracowałem, tj.: comarch e-sklep, WooCommerce, Shoper, czy Magento. 🙂
Jak działają kanały sprzedaży na Shopify?
Pierwszym domyślnym kanałem sprzedaży jest nasz sklep (Online Store). W tym miejscu zarządzamy contentem na stronie: zmieniamy zdjęcia w szablonie, grafiki, dodajemy strony informacyjne, zarządzamy informacjami w nagłówku i stopce, dodajemy artykuły blogowe. W Sales Channels możemy dodać również inne pozostałe kanały sprzedaży:
- Facebook & Instagram
- TikTok
- Google & YouTube
Wybrane Kanały Sprzedaży na Shopify
Dzięki temu uzyskujemy natychmiastową synchronizację danego kanału sprzedaży z produktami w Shopify. Główną zaletą jest skrócenie ścieżki zakupowej, tzn. bezpośrednio z kanałów w Social Media przekierowanie na kartę produktową.
Jak działa Shopify Theme?
Zarządzanie szablonem odbywa się za pośrednictwem Shopify Customizera [Sales Channels → Online Store → Themes → Customize]. Jest to panel, w którym zarządzamy wyglądem sklepu. Za pomocą modułów i funkcji “Drag & Drop” mamy możliwość przesuwanie contentu i jego podglądu bezpośrednio na sklepie. Możemy je edytować, włączać i wyłączać, czy zarządzać rozmieszczeniem produktów w głównych modułach rekomendacji na stronie głównej lub stronach statycznych, np. Nowości, Bestsellery, czy Promocje.
Shopify Customizer – zarządzanie wyglądem sklepu za pomocą edytora „Drag & Drop”.
Shopify udostępnia również Shopify Theme Store — sklep z gotowymi skórkami, gdzie możliwy jest wybór oraz zakup szablonu pasującego do naszego asortymentu i branży. Koszty oscylują w przedziale 180$ do 350$, a ich liczba wynosi około 140.
Jak działają Aplikacje na Shopify?
Shopify udostępnia w Shopify App Store około 8.000 płatnych i bezpłatnych aplikacji. Instalacja odbywa się bezpośrednio w sklepie z aplikacjami. Po poprawnym zainstalowaniu konfigurację i zarządzanie aplikacjami przeprowadza się w drzewie nawigacji po lewej stronie.
Shopify Apps – zarządzanie aplikacjami w panelu sklepu.
Ustawienia na Shopify – jak działają?
Ustawienia na Shopify — Jak znaleźć?
Ustawienia na Shopify — Wszystkie funkcje.
W ustawieniach na Shopify znajdziemy następujące sekcje:
- Store Details — Szczegóły sklepu, takie jak: adres, nazwa firmy, czy dane kontaktowe.
- Plan — Obecny plan sklepu z możliwością przełączania się na niższe / wyższe plany sprzedażowe.
- Billing — Rozliczenia, wszystkie koszty sprzedaży na Shopify: abonamentu, aplikacji, prowizji od płatności.
- Users and permissions — Zarządzanie użytkownikami. W tym miejscu dodajemy Staff Account (pracowników) oraz Collaborator Accounts (Partnerów Shopify)
- Payments — Zarządzanie płatnościami. Dodawanie form płatności, wyświetlanych w Checkout.
- Checkout — Ustawienia Checkout’u.
- Customer accounts — Zarządzanie wyglądem i funkcjami kont użytkowników.
- Shipping and delivery — Zarządzanie formami dostawy na Shopify. Ustalanie kwoty darmowej dostawy, krajów wysyłki, kwoty i rodzajów kurierów.
- Taxes and duties — Wybór formy i miejsca wyświetlania podatków.
- Locations — Lokalizacja siedziby firmy oraz magazynu.
- Gift cards — Karty podarunkowe.
- Markets — Sprzedaż zagraniczna za pośrednictwem Shopify Markets, więcej w artykule: Shopify markets – sprzedaż zagraniczna na Shopify.
- Apps and Sales Channels — Zarządzanie wszystkim aplikacjami, odinstalowywanie, zmiana uprawnień, sprawdzanie kosztów.
- Domains — Zarządzanie domenami. Weryfikacja strefy DNS.
- Customer events — Dodawanie PIXELI sieci reklamowych np. TikTok, Meta.
- Brand — Dodawanie i zarządzanie logo wraz z podstawową identyfikacją sklepu.
- Notifications — Powiadomienia i maile transakcyjne.
- Custom data — Metafields.
- Languages — Wybór domyślnego języka. Zarządzanie aplikacjami do tłumaczeń.
- Policies — Zarządzanie regulaminami, politykami prywatności.
Backend na Shopify i edycja skryptów
Backend na Shopify napisany został w języku programowania Ruby. Jako platforma SaaS pozostaje zamknięty do edycji. Wynika to głównie z aspektów bezpieczeństwa oraz zapewnienia kontrolowanych i bezpiecznych aktualizacji platformy. Shopify udostępnia również miejsca, w których możliwe jest dodawanie własnych skryptów.
Jak dodać własne skrypty na Shopify?
W wersjach od Shopify Basic do Shopify Advanced są to:
[Settings → Checkout → Order status page]
[Online Store → Preferences → Google Analytics]
[Sales Channels → Online Store → Themes → Edit Code]
W wersji na Shopify PLUS: [Apps → Scripts Editor → Edit Code]
Więcej o edycji Shopify Scripts w artykule: Scripts editor – Edycja checkout na Shopify PLUS.
Shopify REST Api – działanie
Shopify REST API jest zestawem metod i endpoint’ów, które umożliwiają komunikację z platformą Shopify. Dzięki temu, zewnętrzne aplikacje mogą uzyskać dostęp do danych sklepu, takich jak: produkty, zamówienia, klienci, transakcje, a także manipulować tymi danymi, tworzyć nowe zasoby, aktualizować istniejące oraz wykonywać różne operacje.
Możliwości i funkcjonalności Shopify REST API
Zarządzanie produktami: REST API umożliwia dodawanie, aktualizację i usuwanie produktów w sklepie, a także pobieranie szczegółowych informacji o produktach, takich jak nazwa, opis, cena, obrazy i wiele innych.
Obsługa zamówień: Dzięki API można zarządzać zamówieniami, pobierać informacje o zamówieniach, aktualizować ich status, dodawać nowe zamówienia i wiele innych operacji związanych z obsługą zamówień.
Manipulowanie danymi klientów: API umożliwia zarządzanie danymi klientów, takimi jak dane kontaktowe, adresy, historia zakupów i wiele innych. Można tworzyć nowych klientów, aktualizować istniejące dane, pobierać informacje o klientach i wiele innych operacji związanych z danymi klientów.
Integracje z zewnętrznymi aplikacjami: Shopify REST API umożliwia integrację z różnymi zewnętrznymi aplikacjami, takimi jak systemy płatności, narzędzia marketingowe, systemy logistyczne, CRM itp. Dzięki temu można tworzyć spersonalizowane rozwiązania, które rozszerzają funkcjonalność sklepu.
Shopify frontend
Powstał w oparciu o autorski język Shopify Liquid, który został z koleji stworzony na podstawie Ruby. Jest to dedykowany język do tworzenia szablonów na Shopify. Mimo że Shopify Liquid ma swoje korzenie w Ruby, został on zaprojektowany w taki sposób, aby był bardziej zrozumiały i dostępny dla osób bez szczególnego doświadczenia w Shopify. Liquid Shopify w swojej składni zawiera również elementy pochodzące z innych języków programowania, co sprawia, że jest bardziej wszechstronny.
Elementy Shopify Liquid z innych języków programowania
Zmienne: W Shopify Liquid można używać zmiennych do przechowywania danych, takich jak nazwy produktów czy informacje o kliencie. To podejście jest podobne do zmiennych używanych w językach programowania, które pozwalają na manipulację danymi w szablonach.
Warunki i pętle: Liquid obsługuje warunki i pętle, co umożliwia programistom tworzenie dynamicznych szablonów. Można tworzyć warunki, które sprawdzają określone warunki i wykonują odpowiednie działania w zależności od wyniku. Pętle zaś pozwalają na iterowanie przez listy produktów, kolekcji czy innych danych.
Filtry: Liquid Shopify udostępnia różne filtry, które umożliwiają manipulowanie danymi i formatowanie wyjścia. Na przykład, można użyć filtru do zamiany tekstu na małe litery lub do zmiany rozmiaru obrazka.
Szablony i bloki: Umożliwia tworzenie niestandardowych szablonów i bloków kodu, które mogą być wielokrotnie używane na stronach sklepu. To pozwala na łatwiejsze zarządzanie i organizację kodu.
SEO na Shopify
Mimo tego, że Shopify jest zamkniętą platformą, to zapewnia użytkownikom dużą kontrolę nad pozycjonowaniem sklepu, stron kolekcji oraz kart produktowych. Co prawda nie możemy zmieniać struktury w kodzie strony czy struktury adresów URL. Natomiast możemy edytować metadane oraz zarządzać odpowiednio contentem. Każdej stronie na Shopify możemy nadać:
- Page title
- Meta descriptions
- URL
Metadane dla przykładowego produktu marki SayHi.
Shopify pozwala również na zarządzanie pozostałymi parametrami wpływającymi na SEO:
- Szybkością wczytywania strony
- UX/UI Mobile
- UX/UI Desktop
- Ilością oraz strukturą nagłówków h1,h2,h3, itd.
- Linkowaniem wewnętrznym
- Ilością słów kluczowych
- Wielkością i wagą zdjęć
- Parametrami ALT w zdjęciach
- Przekierowania 301, 302 w przypadku stron 404
- Ilością oraz jakością text’u
- Automatycznie generowaną mapą witryny
Marketing na Shopify
Kolejnym wyróżnikiem w kontekście sprzedaży na Shopify Polska są gotowe aplikacje, czy integratory. Ze względu na popularność platformy na świecie, praktycznie wszystkie niezbędne integratory do popularnych narzędzi marketingowych są dostępne, bezpośrednio w CMS lub za pośrednictwem Shopify App Store.
Dostępne połączenia za pomocą Sales Channel:
- Facebook & Instagram
- TikTok
- Google & YouTube
- Amazon Channel
Popularne aplikacje do marketingu w Shopify App Store:
- Klaviyo
- Mail Chimp
- Snapchat Ads
- Facebook Product Feed
- Google Shopping Feed
- Opti Monk
- PushOwl
Podsumowanie
Mam nadzieję, że artykuł był dla Ciebie pomocny i pozwolił Ci lepiej zrozumieć jak działa Shopify. 🙂 System został podzielony na 4 główne części. [1] Dotyczy codziennej pracy na sklepie: produkty, zamówienia, klienci. [2] Dotyczy kanałów sprzedaży w tym głównego online store. W tym miejscu zarządzamy contentem na stronie sklepu. [3] Część służy do zarządzania i konfigurowania wszystkich zainstalowanych aplikacji. [4] Dotyczy ustawień sklepu, takich jak: domeny, użytkownicy, płatności czy dostawy.
Zobacz także artykuły w kategoriach: Shopify Polska