Shopify to główna platforma SaaS (Software as a Service)ciesząca się ogromną popularnością na całym świecie między innymi w US, Kanadzie, Europie Zachodniej, a przez ostatnie lata również w Polsce. Dzięki ekosystemowi, otwartej architekturze oraz bardzo dużej społeczności wokół Shopify, tylko w samym 2021 roku odnotowano 2.297.000 aktywnych licencji sklepów internetowych opartych właśnie o architekturę Shopify. Dzięki dużej liczbie klientów powstaje coraz więcej zmian czy dodatków ułatwiających sprzedaż na Shopify. Dodatkowym ułatwieniem dla sprzedawców okazał się Shopify markets, moduł umożliwiający sprzedaż na kilku wybranych rynkach zagranicznych w ramach jednej instancji (licencji Shopify).
Czym jest Shopify markets?
Shopify markets to narzędzie, które umożliwia skonfigurowanie, zarządzanie, uruchomienie sprzedaży zagranicznej w sklepie internetowym na platformie Shopify bez konieczności wykupywania dodatkowej licencji. Moduł markets znajdziemy na każdej licencji od planu basic do planu Shopify PLUS.
Celem Shopify markets jest skonfigurowanie najważniejszych funkcji sklepu internetowego dla rynków zagranicznych innych od rynku głównej instancji. Zatem w module znajdziemy najważniejsze elementy sklepu internetowego, na które składają się waluty, płatności, lokalizacje i tłumaczenia, obsługa stanów magazynowych, wysyłka, domeny międzynarodowe, oraz cła i podatki. W poniższym artykule przedstawię najważniejsze moduły, jak skonfigurować Shopify markets oraz jakie dostępne są funkcje. Na samym końcu porównamy Shopify markets oraz wersje językowe jako osobne licencje (instancje).
Jak dodać nowy rynek na Shopify markets?
Panel Shopify → Settings → Markets → Add market
Add market → Choose market → Save
Z poziomu głównego panelu otrzymujemy podgląd na najważniejsze wyniki sprzedażowe takie jak wartość sprzedaży, procentowy udział w całej sprzedaży czy konwersja.
Rynki umożliwiają zarządzanie odbiorem marki w różnych krajach. Każdy z nas czuje się bardziej komfortowo, dokonując zakupów na stronie w rodzimym języku lub walucie. Zatem wdrożenie rynków zagranicznych powinno wpłynąć bezpośrednio na zaufanie odbiorców do sklepu, a co za tym idzie na podniesienie współczynnika konwersji na sklepie. Shopify markets umożliwia poza stworzeniem jednego kraju grupy krajów takich jak Ameryka północna, w których skład wejdzie Kanada, Meksyk czy Stany Zjednoczone. Możemy posegregować, a następnie wdrożyć wygodną opcję dla klientów z wielu regionów świata.
Domeny międzynarodowe na Shopify
- Primary domain only (główna domena dla wszystkich rynków / krajów, bez dedykowanych adresów URL, dla wybranego rynku).
- Domain or Subdomain
Możliwość wpięcia dedykowanej domeny lub subdomeny pod stworzony rynek. Zatem jeśli chcemy otrzymać następujący podział domen:
Polska – grzegorzsekowski.pl
United Kingdom – grzegorzsekowski.co.uk
United States – grzegorzsekowski.com
Włochy – grzegorzsekowski.it
powinniśmy właśnie skorzystać z opcji Domain or Subdomain. Dodatkowe domeny należy to dodać w sekcji Settings → Domains.
- Subfolders
Ostatnią z możliwości są subfoldery. Subfoldery umożliwiają dodawanie rozszerzeń do domeny głównej z jednym bardzo ważnym wyjątkiem. Można je tworzyć wyłącznie w ogólnych domenach najwyższego poziomu dla krajów z oznaczeniem (gTLD). Oznacza to tyle, że subfoldery możemy tworzyć jedynie dla domen z rozszerzeniem .com lub .net. Jeśli domena podstawowa jest domeną najwyższego poziomu kodu kraju (ccTLD), np. .ca, .co.uk, pl. Wtedy nie możemy skorzystać z opcji subfolderów. W przypadku wyboru subfolders cała zawartość wszystkich rynków znajduje się na tym samym serwerze na którym główny język co pozytywnie wpływa na SEO oraz szybkość wczytywania się pomiędzy wersjami językowymi.
Ceny w walutach lokalnych
Ceny w walutach lokalnych na Shopify markets to ceny przypisane do konkretnego kraju. Załóżmy, że sprzedajemy w Polsce produkt za 89,00 PLN, ten sam produkt chcielibyśmy sprzedaż w Niemczech w EUR. Shopify to umożliwia na wiele sposobów. Pierwszy z nich to automatyczny przelicznik ceny po średnim obecnym kursie. To oznacza, że jeżeli kurs euro wyniósł 4,42, to cena w Niemczech tego samego produktu wyniesie 20,12 €. Opcja dostępna jedynie w krajach, które mają dostęp do Shopify Payments. W Polsce dla sprzedawców obecnie Shopify payments nie jest dostępne (stan na 17.03.2022r)
Drugą możliwością dostępną dla planów Shopify Advanced oraz Shopify PLUS jest ustalanie cen międzynarodowych. Przeczytasz o tym dokładnie tutaj. Mechanizm umożliwia stworzenie reguł (przybliżeń), dla zagranicznych rynków lub import dedykowanych osobnych cen dla każdego produktu z osobna.
Natomiast najbardziej rekomendowaną opcją, dla której możemy ustawić ręcznie dokładną cenę, jest import cen dla produktów zagranicznych przy pomocy plików CSV. O tym, w jaki sposób to zrobić przeczytasz tutaj.
Płatności zagraniczne
Tylko sklepy korzystające z usługi Shopify Payments jako głównej bramki mogą przetwarzać płatności w walucie lokalnej klienta. Kompatybilne opcje płatności wielowalutowych obejmują:
- Płatności kartą kredytową Shopify Payments
- Shop Pay
- Apple Pay i Google Pay
- PayPal Express
Dla pozostałych form płatności stosowane są przeliczniki, według operatora oraz kraju. Więcej szczegółowych informacji o rozliczeniach płatności znajdziesz: tutaj
Lokalizacje i tłumaczenie na Shopify markets
Kolejnym kluczowym elementem z punktu widzenia potencjalnego klienta jest możliwość przeglądania strony w wersji językowej swojego rodzimego kraju. W tym przypadku możemy skorzystać z dwóch opcji. Pierwsza z nich to dedykowane aplikacje do tłumaczeń strony, które po zainstalowaniu umożliwiają szybkie i automatycznie tłumaczenie kluczowych elementów strony (np. szablon, menu, nazwy kategorii, nagłówki, produkty). Każda aplikacja posiada wiele różnych funkcji pełna lista aplikacja dostępna tutaj.
Druga dokładniejsza a tym samym rekomendowana opcja to wykonywanie ręcznych tłumaczeń szablonu oraz elementów sklepu (nazwy kategorii, produkty, powiadomienia sms lub mailowe).
Shopify umożliwia również export wszystkich dostępnych elementów sklepu i dokonania tłumaczeń przy pomocy pliku CSV. Link do instrukcji można znaleźć tutaj.
O tym, w jaki sposób przygotować prawidłowo wszystkie tłumaczenia należałoby przygotować całkiem osobny artykuł. Mam nadzieję, że uda się to zrobić w niedalekiej przyszłości. 🙂
Opcja importu tłumaczeń przy pomocy pliku CSV umożliwia tłumaczenie:
- Szablonu
- Collections (kategorii)
- Metod dostaw
- Szablonów mailowych
- Produktów
- Stron informacyjnych
- Wariantów produktów
- Znaczników meta title
- Szablonów powiadomień SMS-owych
Ograniczenia przy tłumaczeniach w ramach jednej instancji Shopify:
- Tagi (takie jak tagi produktów, tagi artykułów i tagi bloga) nie mogą być tłumaczone. Zatem do filtrowania opartego na tagach należy użyć zewnętrznych aplikacji, użyć innej logiki filtrowania lub pozostawić w głównym języku np. Angielskim
- Adresy URL produktów, takie jak /products/large-white-t-shirt, nie są tłumaczone i pozostają w języku, w jakim zostały utworzone, nawet jeśli klient przegląda stronę w innym opublikowanym języku.
- Podczas korzystania z rozwiązania Shopify Markets główny język szablonu nie może być wariantem regionalnym. Na przykład nie należy zmieniać języka głównego na English (United States). Powinien to być English.
Shopify markets – obsługa zapasów
Zarządzanie stanami magazynowymi bezpośrednio z poziomu Shopify markets możliwe jest jedynie w trybie beta. (Prawdopodobnie za jakiś czas Shopify rozszerzy tę funkcjonalność również jako podstawową).
W przypadku regulowania i zarządzania stanami magazynowymi dla konkretnego rynku rekomendowana będzie zewnętrzna aplikacja rozdzielająca stany magazynowe pomiędzy ilość dostępnych magazynów.
Wysyłka i rynki
Aby skonfigurować kraje dostaw, należy w pierwszej kolejności dokonać konfiguracji w zakładce ustawieniach dostawy na Shopify (Settings → Shipping & Delivery).
Kraje i regiony, które zostaną dodane do stref wysyłki w ustawieniach wysyłki i dostawy, będą automatycznie dostępne w ustawieniach rynku!
Ustawienia rynku mają wyższy priorytet niż ustawienia stref wysyłki. Załóżmy na przykład, że mamy dodany kraj w strefie wysyłki (Shipping & Delivery), dla której dostępne są stawki wysyłki, ale kraj ten jest również na nieaktywnym rynku w Twoich ustawieniach rynku (markets). Nawet jeśli dostępne są stawki wysyłki, klienci z tego kraju nie mogą składać zamówień, ponieważ znajduje się on na nieaktywnym rynku.
Aby, skonfigurować dostawy należy postępować zgodnie z instrukcją: tutaj
Shopify markets — Cła i podatki importowe
W przypadku wysyłki zagranicznych towarów mogą pojawiać się dodatkowe opłaty (podatki lub cła) nakładane na wybrane towary. W tym przypadku należy zweryfikować czy kraj, do którego planujemy wysyłkę, jest objęty cłem. Szczegółowe informacji o rodzajach cła, grupie krajów objętych cłem orientacyjnymi wartościami podatków można znaleźć tutaj.
Głównym problem w sprzedaży zagranicznej do krajów objętych cłem jest konieczność poniesienia dodatkowych opłat przez kupujących. Klienci kupujący produkty nie chcę być informowani w momencie zakupu lub odbiorze towaru o dodatkowym koszcie wynikającym z dodatkowego podatku importowego. Rozwiązaniem na to jest doliczenie opłaty podczas realizacji transakcji, opcja ta możliwa jest na licencji Shopify advanced lub Shopify PLUS, dokładnie opisane warunku można znaleźć na stronie tutaj. Dla pozostałych planów skorzystać można z aplikacji firm zewnętrznych, dostępnych tutaj.
Shopify markets Vs Expansions Stores
Jeśli myślimy o rozszerzeniu sprzedaży o dodatkowe rynki zagraniczne warto rozpocząć od porównania obydwu rozwiązań.
Funkcje | Shopify markets | Osobne licencje Shopify |
Grupa docelowa | Kupujący korzystający z Shopify payments uzyskają najwięcej korzyści. (Płatności dostosowane pod Shopify payments) | Wszyscy kupujący niezależnie czy korzystają z Shopify payments. |
Podgląd globalnej sprzedaży | Podgląd sprzedaży ze wszystkich rynków bezpośrednio w panelu Shopify markets. | Podgląd sprzedaży w panelu administracyjnym Shopify dostępny w zakładce raporty. |
Sprzedaż w wielu walutach | Dla planu Shopify PLUS sprzedawcy mogą korzystać z automatycznego przeliczania walut i zaokrąglania. Mogą również dokonywać procentowych korekt cen dla regionu lub ustalać cenniki ręcznie w panelu administracyjnym lub za pomocą plików CSV. (Dla wszystkich planów Shopify). | Ręczne ustawienie waluty dla każdej licencji Shopify. |
Sprzedaż w wielu językach | Sprzedawcy mogą tłumaczyć swój sklep na maksymalnie 20 języków za pomocą masowych tłumaczeń CSV, aplikacji firm zewnętrznych, które pozwalają sprzedawcom na samodzielne wykonywanie tłumaczeń, lub ręcznego tłumaczenia. | Sprzedawcy muszą ręcznie tłumaczyć i dodawać treści do każdej instancji Shopify osobno. |
Domeny dla poszczególnych rynków | Sprzedawcy mogą ustawiać różne krajowe domeny (.ca, co.uk), subdomeny (ca.example.com) lub podfoldery. (.com/pl-pl).Shopify może również automatycznie przekierowywać kupujących do odpowiedniej domeny na podstawie adresu IP lub wysyłać ich do odpowiedniej domeny za pomocą aplikacji Geolokalizacja. | Podfoldery nie są obsługiwane między osobnymi instancjami Shopify. Należy wdrożyć selector umożliwiający przekierowanie pomiędzy różnymi instancjami językowymi. |
Międzynarodowe SEO | Shopify automatycznie tworzy odpowiednie metatagi, SEO hreflang i mapy witryn. Kupujący widzą właściwie zaindeksowaną domenę w wyszukiwarce Google. | Ręczne zarządzanie tagami, domenami, dla poszczególnych instancji. |
Zarządzanie treściami na sklepie | Treść synchronizowana na poszczególnych rynkach. Wymaga zastosowania niestandardowego modyfikacji kodu szablonu, aby pokazać zawartość dla konkretnego rynku. | Zmiany contentu muszą być kopiowane ręcznie pomiędzy sklepami. Sprzedawcy mają pełną kontrolę nad dostosowywaniem treści w każdym sklepie. |
Katalogi produktów (Feed produktowy) | Jeśli sprzedawca nie zmienia katalogu w zależności od rynku jest to preferowana opcja. Jeśli chcemy pokazać lub ukryć cześć produktów. Wymaga jest niestandardowa modyfikacja liquid Shopify. |
Zmiany w katalogu/asortymencie wymagają ręcznej synchronizacji między sklepami lub za pomocą aplikacji. Łatwo jest mieć różne katalogi produktów w każdym ze sklepów. Pełna kontrola nad wyświetlanymi produktami w sieciach reklamowych. |
Zniżki określone dla konkretnego rynku | Rabaty procentowe działają, ale rabatów cenowych nie można dostosować do poszczególnych rynków. | Rabaty muszą być ręcznie synchronizowane między sklepami, ale sprzedawcy mają pełną kontrolę nad rabatami na sklep / rynek. |
Cła i Podatki | Wbudowany kalkulator cła i podatków z możliwością automatycznego uwzględniania / wyłączania podatku według kraju lub regionu. | Takie same możliwości jak Shopify Markets |
Stany magazynowe oraz fulfilment | Może obsługiwać dostępność zasobów reklamowych według lokalizacji i wyświetlać dostępność kupującym na podstawie ich kraju. Nie obsługuje jeszcze kontroli realizacji na poziomie rynku, który pozwala określić sprzedawcy, które z jego lokalizacji są wysyłane do jakich krajów i w jakiej kolejności. | Dla każdej licencji wdrożony osobny magazyn. |
Możliwość wypłat w różnych walutach | Obecnie sprzedawcy mogą otrzymywać wypłaty tylko w jednej walucie. | Jeśli sprzedawca ma międzynarodowe podmioty gospodarcze, może zarejestrować się w lokalnym Shopify. |
Aplikacje / kanały innych firm | Aplikacje nie muszą być duplikowane, ale wiele aplikacji nie obsługuje jeszcze funkcji Shopify Markets. | Sprzedawcy muszą zarządzać aplikacjami w każdym sklepie, ale większość aplikacji działa, ponieważ mają do czynienia tylko z jednym językiem / walutą / ceną na raz. |
Zarządzanie użytkownikami | Jeden zestaw uprawnień personelu dla jednego sklepu. Dostęp nie może być ograniczony / przyznany przez kraj. | Sprzedawca ma pełną kontrolę nad tym, którzy członkowie personelu mają dostęp do jakich administratorów regionalnych/rynkowych (w sytuacji, gdy mają różnych pracowników dla różnych krajów). |
Podsumowanie
Sklepy internetowe zbudowane o architekturę Headless Commerce (lub sprzedawcy korzystający z interfejsu API Storefront) mogą korzystać z Shopify Markets, ale nie będą mogli wykorzystywać żadnej z funkcji sklepu internetowego (np. domen międzynarodowych, pod-folderów, Geolokalizacji itp.).
Shopify Markets będzie dostępne dla wszystkich sprzedawców na całym świecie; jednak niektóre funkcje będą dostępne tylko dla sprzedawców korzystających z Shopify Payments (Np. wielowalutowe, lokalne metody płatności w checkout lub ceny międzynarodowe). Sprzedawcy niekorzystający z Shopify Payments mogą nadal korzystać z innych funkcji Shopify markets
Wszyscy sprzedawcy będą mogą sprzedawać w maksymalnie w 20 językach i zarządzać swoimi tłumaczeniami językowymi za pomocą importu / eksportu pliku CSV w Shopify.
Wszyscy sprzedawcy mogą konfigurować domeny zagraniczne dla danego kraju z poziomu głównego sklepu.
Sprzedawcy w planach Shopify Advanced i Plus będą mieli dostęp do Ceł Shopify i funkcji podatków importowych.
Kanały marketingowe dla poszczególnych krajów (za pośrednictwem Facebooka, Google itp.) nie są obecnie dostępne w Shopify Markets
Zobacz inne artykuły w kategorii: Shopify Polska