Strona główna 9 05. Co to jest i jak działa Shopify?

05. Co to jest i jak działa Shopify?

W tym odcinku znajdziesz omówiony budżet sklepu internetowego.

W tym odcinku zapraszam Cię do omówienia technologii Shopify. Czyli najbardziej popularnego SaaS dla ecommerce na świecie.

Linki do artykułu jak działa Shopify: https://grzegorzsekowski.pl/shopify-jak-dziala/
Link do artykułu cena Shopify w Polsce: https://grzegorzsekowski.pl/cena-shopify-w-polsce/

Link do raportu Builtwith. Top 1 min sklepów na świecie z udziałem 29% dla Shopify (23%) i Shopify PLUS (6%): https://trends.builtwith.com/shop

Podcast Ecommerce Manager

Subskrybuj Podcast

 

Podaj swój adres email poniżej, a otrzymasz ode mnie regularnie informacje o nowych odcinkach audycji podcastu oraz wskazówki jak rozwijać sprzedaż w eCommerce.

 

Co to jest i jak działa Shopify?

Cześć, witam cię bardzo serdecznie w kolejnym odcinku podcastu e-commerce manager, w którym porozmawiamy o Shopify, czyli najbardziej popularnym SaaS dla e-commerce na świecie.

Dzisiaj dowiesz się, co to jest Shopify, jak działa, ile kosztuje oraz jakie są plusy i minusy prowadzenia sprzedaży z pomocą tej platformy.

Zapraszam.

Własny sklep internetowy na platformie Shopify

Shopify to platforma e-commerce, która umożliwia tworzenie, dostosowywanie, zarządzanie i prowadzenie sklepu internetowego, pozwalając tym samym sprzedaż produktów fizycznych, cyfrowych lub usług online.

Shopify oferuje subskrypcję w 5 planach, które możesz wybrać w swoim sklepie internetowym. Podstawowym, light, basic, advance oraz Shopify plus. Każdy z nich jest dostępny w różnej cenie. Zaczynając się od 9$, a kończąc na 2500$ miesięcznie za plan Shopify plus. W ramach jednej stałej miesięcznej opłaty licencyjnej otrzymujemy dostęp do panelu administracyjnego, czyli do tzw. CMS, oraz całej infrastruktury Shopify, którą omówimy później.

Za co odpowiada Shopify?

Shopify jako dostawca usługi e-commerce odpowiada między innymi za hosting sklepu, czyli udostępnia i utrzymuje serwery, dzięki czemu sprzedawca nie musi martwić się bezpieczeństwem, pojemnością czy wydajnością serwerów.

Shopify odpowiada również za bezpieczeństwo, czyli zabezpiecza dane klientów sklepowych. Bezpiecznie przechowuje wszystkie dane klientów, dba o odporność na ataki hakerskie czy o bezpieczeństwo realizacji transakcji.

Dodatkowo zapewnia nam integrację, czyli przygotowuje darmowe integracje z popularnymi dostawcami usług – nie musimy zatem płacić dodatkowo za pewne integracje. One będą dostępne w ramach abonamentu. Czyli na przykład połączenie z Google, Facebookiem, z popularnymi dostawcami płatności jest w ramach opłaty licencyjnej i nie musimy ponosić dodatkowych kosztów integracyjnych.

Aktualizacje

Shopify dostosowuje platformę do zmieniającego się otoczenia i tym samym ciągle wnosi nowe aktualizacje.

Natomiast w przypadku systemów typu open source lub systemów dedykowanych, wszystkie te powyższe punkty, o których rozmawialiśmy, będą po stronie sprzedawcy. Czyli sprzedawca będzie musiał zadbać o bezpieczeństwo, o to, aby hosting sklepu wytrzymał odpowiednie skoki ruchu itd.

Na przykład w okresie Black Friday lub jakiejś wyprzedaży, po stronie sprzedawcy jest wtedy aktualizowanie modułów tak jak na PrestaShop. Kiedy wiemy już, czym jest Shopify i za co płacimy w ramach licencji abonamentowej, chciałbym z tobą teraz trochę porozmawiać o udziale shopify, na rynku technologii e-commercowych na świecie i w Polsce.

Birth with

Przygotowałam dla ciebie kilka informacji z narzędzia analitycznego Birth with.

To firma analityczna, która zajmuje się klasyfikowaniem narzędzi online. Dzięki niej możemy dowiedzieć się, ile osób korzysta z danego rozwiązania i tak dalej. W ramach właśnie tego narzędzia mam dla ciebie kilka statystyk.

Zaczniemy od tego ile było wszystkich sklepów internetowych na świecie. W 2023 roku mieliśmy około 26,5 miliona sklepów internetowych. Z czego sklepów na shopify, było blisko 4,5 miliona. Co stanowi mniej więcej 17% całości.

Idąc dalej, sklepów e-commerce mieliśmy prawie 6 milionów, czyli 22%. Wix, czyli popularna platforma do budowania stronek stanowi 30%.

A dla porównania Magento to tylko pół procenta z ilością 130 tysięcy aktywnych sklepów. I teraz widzimy, że spory udział w tej statystyce stanowią takie mikro sklepy, które niekoniecznie muszą generować sprzedaż, a zostały wyłapane przez to narzędzie. Czyli mogą mieć po prostu wtyczki, które umożliwiają sprzedaż.

Natomiast z dużym prawdopodobieństwem te sklepy tej sprzedaży nie generują. I z pomocą przychodzi druga statystyka dostarczona właśnie przez firmę Bird With, która z kolei bada ilość sklepów wśród miliona największych stron. Czyli, są to strony z największym ruchem. Biorąc pod uwagę właśnie tę statystykę, Shopify jest tutaj liderem.

Co to oznacza?

Oznacza to, że biorąc pod uwagę wszystkie plany, na jakie Shopify pozwala, łącznie stanowi aż 29% udziału w rynku 1 miliona najlepszych sklepów internetowych.

Na drugim miejscu jest e-commerce z udziałem 15%, a podium zamyka magento z wynikiem 8%. Kiedy wiemy już, czym jest Shopify i za co płacimy w ramach licencji abonamentowej, chciałbym z tobą teraz trochę porozmawiać o udziale Shopify, na rynku technologii e-commercowych na świecie i w Polsce.

Rynek Polski

Ok, wiemy już jak wygląda sytuacja na świecie, natomiast przejdźmy troszkę głębiej do naszego polskiego rodzimego rynku. I tutaj też mamy taką statystykę właśnie przygotowaną przez firmę analityczną Bird with, w której widzimy, że sklepów w Polsce jest około 50 tysięcy. I największy udział ma e-commerce tutaj mamy aż 22,5 tysiąca sklepów internetowych.

Później jest shoper, który stanowi około 17,5 tysiąca.

Trzecia jest Presta z wynikiem 17 tysięcy, Wix – 8 tysięcy oraz Shopify z wynikiem 6 tysięcy. Także biorąc pod uwagę wyniki wszystkich 5 technologii, Shopify jest na 5 miejscu. Natomiast jak przyjrzymy się temu, w jaki sposób rośnie Shopify, to możemy zauważyć, że ten wzrost jest jednym z najszybszych w Polsce z powodu większej liczby potencjalnych klientów po stronie sklepu. W końcu Shopify umożliwia sprzedaż swoich produktów online, a także współpracę z wieloma dostawcami usług płatniczych oraz pomoc w tworzeniu stron internetowych, a także sklepów internetowych.

Co to oznacza?

Na przykład na przestrzeni ostatnich 9 miesięcy, czyli 3 kwartałów. Liczba sklepów na Shopify właśnie w Polsce zwiększyła się z 4229 do około 6 tysięcy sklepów.

Czyli widzimy, że wzrost na przestrzeni niecałego roku wyniósł około 30%.

Kiedy wiemy już ile jest sklepów internetowych na Shopify i w Polsce oraz jak zmienia się ich liczba na przestrzeni ostatnich miesięcy, przejdźmy do omówienia co może to oznaczać dla obecnych użytkowników Shopify oraz osób, które myślą o wyborze tej platformy.

Co shopify oferuje?

Duża ilość sklepów to przede wszystkim znaczny wzrost ilości integracji i aplikacji dedykowanych wyłącznie na rynek Polski. Weźmy rok 2023, w którym to tylko pojawiły się aż 4 oficjalne bramki płatności na Shopify, czyli Przelewy24, Tpay i imoje oraz PayPo. Dodatkowo wzrost ilości sklepów w Polsce może oznaczać, że platforma Shopify uzna nasz rynek jako wystarczająco duży na wprowadzenie Shopify Payments, gdyż ich bogata oferta aplikacji nie jest jeszcze w pełni dostępna w Polsce.

A z kolei Shopify Payments powiązane z systemami płatności otworzą drzwi do internacjonalizacji Shopify, czyli pojawi się możliwość wdrożenia wielu wersji walutowych, w ramach jednej licencji Shopify co wpłynie na popularność platformy i zainteresowanie sklepami internetowymi. I dodatkowo zmniejszenie prowizji od sprzedaży. 

Ok, chciałbym z tobą również porozmawiać trochę o samym Shopify, czyli funkcjach, które udostępnia w ramach abonamentu. W ramach opłaty dostajemy dostęp przede wszystkim do gotowego CMS sklepu, w którym zarządzamy sprzedażą i contentem.

Całość jest mocno posegregowana, intuicyjna. Dokładny opis, jak wygląda CMS sklepu Shopify znajdziesz w opisie odcinka w artykule – Jak działa Shopify?

Dodatkowo dostajemy wbudowane integracje i połączenia z gotowymi kanałami sprzedaży, czyli nie musimy się martwić na przykład o połączenie z Facebookiem czy Google – ono jest już gotowe. A to ważne, gdy na tapet bierzemy zarządzanie sklepami internetowymi i kilkoma narzędziami marketingowymi. 

Czyli Shopify w ramach licencji ma już gotowy integrator, który my dostajemy i na przykład poprzez zalogowanie się do Facebooka w ramach stage channels łączymy Facebooka z naszym Shopify. I tak samo działa Google, czy jakieś inne kanały. Na przykład eBay czy Amazon. A jeśli nie ma tego wbudowanego, no to możemy się posiłkować na przykład zewnętrznymi integracjami. Czyli szukamy połączenia w Shopify App Store i łączymy naszego Shopify z jakimś zewnętrznym narzędziem, czy zewnętrzną platformą właśnie poprzez aplikację. Dodatkowo otrzymujemy dostęp do hostingu, czyli możemy hostować nasze pliki bezpośrednio na Shopify, nie martwić się o pojemność.

Prowadzenie sklepu internetowego, a bezpieczeństwo

Kolejny punkt to bezpieczeństwo, jakie oferuje platforma sklepowa, a także sprawa, jaką jest zarządzania zamówieniami i usługami logistycznymi. Jak dobrze wiemy zmieniające się prawo nakłada coraz więcej obowiązków na sprzedających i te obowiązki muszą zostać po prostu przez właścicieli sklepów spełnione. I takim głównym obowiązkiem jest zabezpieczenie sklepu. 

Musimy zapewnić bezpieczeństwo transakcji, czyli obsługi płatności na sklepie. Bezpieczeństwo przechowywania danych, czyli musimy mieć pewność, że dane klientów, dane adresowe z tego sklepu nam po prostu nie wypłyną. Dodatkowo Shopify zapewnia SSL. 

Czyli pod każdą domenę, którą podepniemy pod Shopify jest darmowy certyfikat SSL. Więc te wszystkie rzeczy są po stronie dostawcy platformy i my jako sprzedawcy nie musimy się nimi martwić. Tak samo, jak wszelkiego rodzaju ataki hakerskie czy jakiegoś rodzaju ataki spamowe. To wszystko zabezpiecza Shopify. Mamy też recaptcha, która jest dostępna w panelu administracyjnym i możemy po prostu włączyć w ramach planu na Shopify.

Idąc dalej, mamy Shopify Apps Store, czyli miejsce, w którym znajdziemy ponad 8 tysięcy darmowych lub płatnych aplikacji do Shopify.

Jak to działa w praktyce?

Posiadając sklep na Shopify, otrzymujemy dostęp do instalacji aplikacji, które z kolei znajdziemy w Shopify App Store. Praktycznie wszystkie potrzeby biznesowe, które się pojawiają w trakcie sprzedaży na Shopify, zostały rozbudowane właśnie w App storze. I znajdziemy tam setki aplikacji na przykład do marketingu, obsługi klienta, wsparcia sprzedaży czy poprawy konwersji. 

I nie musimy się tak naprawdę martwić kosztami developmentu tych rzeczy. One zostały już wymodelowane i są do pobrania w App Storze. Jedyne co, to płacimy najczęściej jakąś opłatę licencyjną za daną aplikację. Część jest darmowa na przykład pisana właśnie przez Shopify. Natomiast za część musimy zapłacić koszt abonamentu takiej aplikacji. 

Natomiast rozkłada się ona w koszcie Shopify, czyli jest po prostu doliczana do faktury za narzędzie. I warto też wspomnieć, że sam Shopify ma w tym spory biznes, czyli dodając aplikację do App Store’a, twórcy płacą prowizję do Shopify za każdą transakcję, więc Shopify tak naprawdę promuje tego typu rozwiązania, bo jakby na tym zarabia. I działa to również w drugą stronę, jakby twórcy chcą tam być tak, w tym Apps Storze o jest tam setki tysięcy sklepów, które mogą wykupić tą aplikację, więc jakby widać tutaj win win dla obydwu stron stąd ilość tych aplikacji wciąż przybywa. 

Shopify je promuje, a twórcy chcą je tworzyć. Idąc dalej, mamy Shopify Fity Store, czyli miejsce z gotowymi szablonami do zainstalowania na Shopify. I tutaj działa to bardzo, podobnie jak Shopify, App Store. Czyli twórcy szablonów, dodają do sklepu swoje skórki, a my jako właściciele czy użytkownicy Shopify mamy możliwość je zainstalowania do naszego systemu. I działa to bardzo podobnie, natomiast w kontekście opłaty płacimy tutaj jednorazowo za taki szablon. W przypadku aplikacji jest to jakby wsparcie miesięczne.

I w rozmowie z użytkownikami sklepu na Shopify czy osobami, które już zdecydowały się na wybór tej platformy, najczęściej słyszę, że to jest główny aspekt, który przekonał ich do wyboru właśnie Shopify. Czyli ładna skórka, która mocno się wyróżnia na rynku właśnie szablonów. I rzeczywiście tak jest. 

Czyli wchodząc do Shopify team store widzimy ponad 140 bardzo ładnych, rozbudowanych szablonów, z których możemy skorzystać w ramach jednorazowej opłaty, a następnie na przykład taki szablon wraz ze wsparciem Shopify Front end Developera rozbudowywać. Dzięki temu nie musimy wydawać pieniędzy na custom development takiego szablonu. Mamy pewność, że został on zweryfikowany i potwierdzony jakby zautoryzowany przez Shopify. I dzięki temu zapewnia on też bezpieczeństwo tak, transakcji, wszelkiego rodzaju integralności z aplikacjami czy z samym backendem Shopify. 

Kolejny punkt, o którym chciałbym z tobą porozmawiać, to jest support na Shopify. Wszyscy użytkownicy platformy w ramach abonamentu otrzymują dostęp do supportu 24/7. 

Polega to na tym, że zostajemy przekierowani na taką stronę z czatem, gdzie podajemy informacje lub pytanie i w ramach tego czatu w pierwszej kolejności sztuczna inteligencja przeszukuje całą bazę pytań, FAQ-i, słowniczków, blogów, które mogą nam pomóc z tym pytaniem. Jeśli nie znajdzie odpowiedzi, przekierowuje nas do Shopify advanced i trwa to dosłownie kilka minut. I zostajemy połączeni z osobą, która po drugiej stronie wskaże nam odpowiedź na nasze pytania. 

Może to być przekierowanie do Shopify partnera. Może to być wskazanie jakieś aplikacji lub funkcjonalności, którą możemy sami jako właściciele bez wiedzy technicznej zainstalować, lub zostaje ta informacja przekazana do Shopify supportu technicznego. W zależności od tego, jak bardzo jest skomplikowane pytanie, odpowiedź możemy uzyskać od razu będąc na czacie lub Shopify może sprawdzić dla nas potencjalne rozwiązania danego problemu i wysłać w przeciągu dnia, lub kilku dokładne informacje na maila.

Więc podsumowując podczas użytkowania jakby Shopify, czujemy się cały czas zaopiekowani, czyli wiemy, że ktoś jest po drugiej stronie, kto pomoże nam z danym problemem.

Rozwój sprzedaży

Chciałbym z tobą porozmawiać również o skalowaniu i rozwoju sprzedaży na Shopify. Jak wspomnieliśmy wyżej, Shopify dostępny jest łącznie w 5 planach. I teraz, w zależności od tego. Jakie mamy potrzeby i na którym etapie ze skalą naszego e-commerce jesteśmy, możemy wybrać odpowiedni plan. Natomiast wybierając wyższe plany, mamy możliwość zwiększenia ilości użytkowników, których możemy zaprosić do sklepu lub rozszerzyć funkcję AP, czyli tym samym będziemy mieli większą możliwość dobudowania dodatkowych funkcjonalności, na przykład poprzez zewnętrzne aplikacje lub custom development.

Minusy Shopify

Ok, na koniec chciałbym z tobą porozmawiać również o minusach Shopify, gdyż takowe minusy Shopify również posiada. I jak przyjrzymy się temu bliżej, zauważymy, że minusem może być cena tego systemu. Jest to sense więc będziemy płacić za niego regularnie co miesiąc i będzie on zapewne droższy niż jakiś odpowiednik polskiej platformy typu Shopper czy Idus L. I wynika to głównie z faktu, że mamy prowizję właśnie od sprzedaży i dodatkowo płacimy za zewnętrzne aplikacje, które mogą się okazać na przykład niezbędne w ramach sprzedaży w Polsce. I jak podsumujemy sobie koszty licencji, ewentualnie prowizji i aplikacji.

Może się okazać właśnie w porównaniu do jakiegoś polskiego odpowiednika Sasu dla e-commerce, że te koszta będą po prostu wyższe.

Natomiast nie zapominajmy, że prowizja od sprzedaży jest różna w zależności od planu, na którym się znajdujemy. I na przykład dla planów Shopify Basic będzie to 2%, dla planu Shopify i będzie to 1%, dla planu advance 0.6%, a dla planu enterprise Shopify plus będzie to 0.2% od sprzedaży. Więc jeśli uznamy, że na którymś z etapów ta prowizja jest za duża, to zasadnym jest przełączenie planu po prostu na wyższe. Idąc dalej, jeżeli chodzi o minusy, to w mojej ocenie jest to funkcja Shopify carrier apy. W skrócie funkcja ta umożliwia wyświetlenie punktów odbioru, w checkoutcie i wygląda to na chwilę obecną w ten sposób, żeby aktywować tę funkcję, musimy posiadać plan Shopify opłacony z góry na rok. I plan ten kosztuje 69 $ miesięcznie, więc próg wejścia na Shopify na chwilę obecną, jest po prostu wyższy niż innych platform właśnie dostępnych na rynku polskim.

Przechodząc dalej, mamy niemodyfikowalny checkout lub jego niską możliwość modyfikacji przy pomocy Shopify i jak przyjrzymy się temu bliżej, wcale może to nie być wada, wręcz zaleta samego Shopify, który dba o to, aby był to bezpieczny system, z bardzo powtarzalnym checkoutem na wszystkich sklepach. Natomiast, jeśli chcemy coś niestandardowego zmodyfikować, w checkout po prostu się prawdopodobnie nie da. I tu na pomoc mogą przyjść zewnętrzne aplikacje lub wyższy plan Shopify, który umożliwia z kolei otwarcie mocniej API, właśnie po to, żeby móc coś zmodyfikować, w tym checkout. Na koniec, jeżeli chodzi o minusy Shopify, będą to integratory, które nie są obecnie w bezpośredniej integracji z Shopify. Czyli nie mamy na przykład integratora w Shopify app store i musimy wybrać pośrednie rozwiązanie do integracji pewnych funkcji właśnie z Shopify. I obserwuje, że część takich systemów można oczywiście połączyć z Shopify, ale nie w bezpośredni sposób. Oznacza to, że mamy możliwość połączenia na przykład systemu ERP lub systemu magazynowo-księgowego lub jakiegoś kuriera w sposób pośredni. Czyli na przykład za pomocą BaseLinkera lub …. To są z kolei systemy do zarządzania sprzedażą integracji kilku kanałów, sprzedaży w jeden.

Podsumowanie Podcastu e-commerce Manager

Podsumowując, w mojej opinii Shopify nadaje się dla wszystkich rodzajów sklepów internetowych, czyli od małych po średnie i duże enterprise commerce.

Patrząc na średnią statystykę, top jeden miliona sklepów na całym świecie.

Shopify jest najczęściej wybieraną platformą z udziałem aż 29% w rynku.

Wydaje się, że główna przewaga Shopify nad innymi rozwiązaniami obecnie na rynku to przede wszystkim łatwość w zarządzaniu i szybkość skalowania. Praktycznie większość problemów sprzedawców została rozwiązana w postaci zewnętrznych aplikacji lub wbudowanych modułów wewnątrz systemu. Zatem myślę, że większość tematów biznesowych została rozwiązana przez samego Shopify lub twórców aplikacji. Sam pamiętam, jak na jednym z projektów wdrażaliśmy rozwiązanie do preorderów, które polegało na instalacji zewnętrznej aplikacji dostępnej w Shopify app store. Samo wdrożenie polegało tak naprawdę na stylizacji przycisków i komunikatów na karcie produktowej.

Cały proces wdrożenia systemu do preorderów trwał krócej niż jeden tydzień. Po tygodniu Byliśmy już gotowi do sprzedaży produktów, które nie były jeszcze wyprodukowane i dostępne na naszym magazynie.

Zakończenie

Mam nadzieję, że ten odcinek był dla ciebie wartościowy i lepiej pomógł ci zrozumieć, jak działa Shopify. Czym jest ta platforma?

W opisie tego odcinka znajdziesz linki do cennika Shopify oraz linki do artykułów, które bardziej szczegółowo opisują ten system.

To wszystko na dziś w odcinku 5 zatytułowanym – Co to jest i jak działa Shopify?

Dziękuję ci za wspólnie spędzony czas.

Słuchałeś audycji e-commerce manager.

Jeżeli ten materiał był dla ciebie wartościowy, zostaw komentarz lub łapkę w górę. Pomoże to również innym osobom łatwiej dotrzeć do tego nagrania.

Jeżeli nie subskrybujesz jeszcze audycji, serdecznie cię do tego zachęcam.

Do usłyszenia w kolejnym odcinku, cześć.

 

5/5 - (2 votes)
Poland