Strona główna 9 05. Co to jest i jak działa Shopify?

05. Co to jest i jak działa Shopify?

W tym odcinku porozmawiamy o tym co to jest i jak działa Shopify. Zapraszam!

W tym odcinku zapraszam Cię do omówienia technologii Shopify. Czyli najbardziej popularnego SaaS dla ecommerce na świecie.

Linki do artykułu jak działa Shopify: https://grzegorzsekowski.pl/shopify-jak-dziala/
Link do artykułu cena Shopify w Polsce: https://grzegorzsekowski.pl/cena-shopify-w-polsce/

Link do raportu Builtwith. Top 1 min sklepów na świecie z udziałem 29% dla Shopify (23%) i Shopify PLUS (6%): https://trends.builtwith.com/shop

Podcast Ecommerce Manager

Subskrybuj Podcast

 

Podaj swój adres email poniżej, a otrzymasz ode mnie regularnie informacje o nowych odcinkach audycji podcastu oraz wskazówki jak rozwijać sprzedaż w eCommerce.

 

Transkrypcja odcinka Co to jest i jak działa Shopify?

 

Cześć, witam cię bardzo serdecznie w kolejnym odcinku podcastu Ecommerce manager, w którym porozmawiamy o Shopify, czyli najbardziej popularnym SaaS dla e-commerce na świecie.

Dzisiaj dowiesz się, co to jest Shopify, jak działa. Ile kosztuje oraz jakie są plusy i minusy prowadzenia sprzedaży z pomocą tej platformy. Zapraszam!

 

Własny sklep internetowy na platformie Shopify

 

Shopify to platforma Ecommerce, która umożliwia tworzenie, dostosowywanie, zarządzanie i prowadzenie sklepu internetowego, pozwalając tym samym na sprzedaż produktów fizycznych, cyfrowych lub usług online.

Shopify oferuje subskrypcję w 5 planach, które możesz wybrać w swoim sklepie internetowym. Light, Shopify Basic, Shopify i Advance oraz Shopify plus. Każdy z nich jest dostępny w różnej cenie. Zaczynając się od 9$, a kończąc na 2500$ miesięcznie za plan Shopify Plus. W ramach jednej stałej miesięcznej opłaty licencyjnej otrzymujemy dostęp do panelu administracyjnego, czyli do tzw. CMS, oraz całej infrastruktury Shopify, którą omówimy później

 

Co to jest Shopify?

 

Shopify jako dostawca usługi Ecommerce odpowiada między innymi za hosting sklepu, czyli udostępnia i utrzymuje serwery, dzięki czemu sprzedawca nie musi martwić się bezpieczeństwem, pojemnością czy wydajnością serwerów.

Shopify odpowiada również za bezpieczeństwo, czyli zabezpiecza dane klientów sklepowych. Bezpiecznie przechowuje wszystkie dane klientów, dba o odporność na ataki hakerskie czy o bezpieczeństwo realizacji transakcji.

Dodatkowo zapewnia nam integrację, czyli przygotowuje darmowe integracje z popularnymi dostawcami usług – nie musimy zatem płacić dodatkowo za pewne integracje. One będą dostępne w ramach abonamentu. Czyli na przykład połączenie z Google, Facebookiem, z popularnymi dostawcami płatności jest w ramach opłaty licencyjnej i nie musimy ponosić dodatkowych kosztów integracyjnych.

 

Aktualizacje Shopify

 

Shopify dostosowuje platformę do zmieniającego się otoczenia i tym samym ciągle przygotowuje nowe aktualizacje.

W przypadku systemów typu Open Source lub systemów dedykowanych, wszystkie te powyższe punkty, o których rozmawialiśmy, będą po stronie sprzedawcy. Czyli sprzedawca będzie musiał zadbać o bezpieczeństwo, o to, aby hosting sklepu wytrzymał odpowiednie skoki ruchu itd. Na przykład w okresie Black Friday lub jakiejś wyprzedaży, po stronie sprzedawcy jest zapewnienie odpowiedniej wydajności serwerów, tak aby wytrzymały odpowiednio wysoki pik ruchu.

 

Ile jest sklepów internetowych na Shopify?

 

Kiedy wiemy już, co jest i jak działa Shopify oraz za co płacimy w ramach licencji abonamentowej, chciałbym z tobą teraz trochę porozmawiać o udziale shopify, na rynku technologii Ecommerce’owych na świecie i w Polsce.

Przygotowałam dla ciebie kilka informacji z narzędzia analitycznego builtwith.com. To firma analityczna, która zajmuje się klasyfikowaniem narzędzi online. Dzięki niej możemy dowiedzieć się, ile osób korzysta z danego rozwiązania i tak dalej. W ramach właśnie tego narzędzia mam dla ciebie kilka statystyk.

Zaczniemy od tego ile było wszystkich sklepów internetowych na świecie. W 2023 roku mieliśmy około 26,5 miliona sklepów internetowych. Z czego sklepów na shopify, było blisko 4,5 miliona. Co stanowi mniej więcej 17% całości.

Idąc dalej, sklepów internetowych na WooCommerce mieliśmy prawie 6 milionów, czyli 22%. Wix, czyli popularna platforma do budowania stron internetowych stanowi 30%. A dla porównania Magento to tylko około 0,5% z ilością 130 tysięcy aktywnych sklepów.

I teraz widzimy, że spory udział w tej statystyce stanowią takie mikro sklepy, które niekoniecznie muszą generować sprzedaż, a zostały wyłapane przez narzędzie builtwith. Sklepy te mogą mieć po prostu wtyczki, które umożliwiają sprzedaż. Natomiast z dużym prawdopodobieństwem nie generują sprzedaży.

Z pomocą przychodzi druga statystyka dostarczona właśnie przez firmę Builtwith.com, która z kolei bada ilość sklepów wśród miliona największych stron. Czyli, są to strony z największym ruchem. Biorąc pod uwagę top 1 mln najlepszych sklepów, to właśnie Shopify jest liderem w tej kategorii. Posiada aż 29% udział w rynku (Shopify + Shopify PLUS). Na 2 miejscu jest WooCommerce z udziałem 15% a podium zamyka Enterprise Magento z udziałem wyłącznie 8%.

 

Shopify w Polsce

 

Ok, wiemy już jak wygląda sytuacja na świecie, natomiast przejdźmy troszkę głębiej do naszego polskiego rodzimego rynku. I tutaj też mamy taką statystykę właśnie przygotowaną przez firmę analityczną Builtwith, w której widzimy, że sklepów w Polsce jest około 50 tysięcy. Na 1 miejscu jest WooCommerce z udziałem aż 22,5 tysiąca sklepów internetowych.

Drugi jest Shoper, który stanowi około 17,5 tysiąca.

Trzecia jest Presta z wynikiem 17 tysięcy, Wix 8 tysięcy oraz Shopify z wynikiem 6 tysięcy. Także biorąc pod uwagę wyniki wszystkich 5 technologii, Shopify jest na 5 miejscu. Natomiast jak przyjrzymy się temu, w jaki sposób rośnie Shopify, to możemy zauważyć, że ten wzrost jest jednym z najszybszych w Polsce. Na przestrzeni ostatnich 9 miesięcy (3 kwartałów). Liczba sklepów na Shopify właśnie w Polsce zwiększyła się z 4229 do około 6 tysięcy sklepów.

Czyli widzimy, że wzrost na przestrzeni niecałego roku wyniósł około 30%.

Kiedy wiemy już ile jest sklepów internetowych na Shopify i w Polsce oraz jak zmienia się ich liczba na przestrzeni ostatnich miesięcy, przejdźmy do omówienia co może to oznaczać dla obecnych użytkowników Shopify oraz osób, które myślą o wyborze tej platformy w Polsce.

 

Co oferuje Shopify w Polsce?

 

Duża ilość sklepów to przede wszystkim znaczny wzrost ilości integracji i aplikacji dedykowanych wyłącznie na rynek Polski. Weźmy rok 2023, w którym to tylko pojawiły się aż 4 oficjalne bramki płatności na Shopify, czyli Przelewy24, Tpay, imoje oraz PayPo. Dodatkowo wzrost ilości sklepów w Polsce może oznaczać, że platforma Shopify uzna nasz rynek jako wystarczająco duży na wprowadzenie Shopify Payments, które nie są jeszcze dostępne w Polsce.

Z koleji Shopify Payments powiązane z systemami płatności otworzą drzwi do internacjonalizacji Shopify, czyli pojawi się możliwość wdrożenia wielu wersji walutowych, w ramach jednej licencji na Shopify co wpłynie na popularność platformy i zainteresowanie sklepami internetowymi i dodatkowo zmniejszenie prowizji od sprzedaży.

 

Jak działa Shopify?

 

Ok, chciałbym z tobą również porozmawiać trochę o samym Shopify, czyli funkcjach, które udostępnia w ramach abonamentu. W ramach opłaty dostajemy dostęp przede wszystkim do gotowego CMS sklepu, w którym zarządzamy sprzedażą i contentem. Całość jest mocno posegregowana, intuicyjna. Dokładny opis, jak wygląda CMS sklepu Shopify znajdziesz tutaj.

 

Wbudowane integracje w ramach licencji

 

Dodatkowo otrzymujemy wbudowane integracje w ramach jednej licencji. Shopify zadbał również o to, aby były gotowe kanały sprzedaży połączone z Meta (Facebook & Instagram) oraz Google. Tak aby połączenie z mediami społecznościowymi, czy usługami google było możliwe do zrealizowania bezpośrednio z platformy Shopify.

 

Bezpieczeństwo sprzedaży na Shopify

 

Kolejny punkt to bezpieczeństwo, które oferuje platforma sklepowa. Jak dobrze wiemy zmieniające się prawo nakłada coraz więcej obowiązków na sprzedających i te obowiązki muszą zostać po prostu przez właścicieli sklepów spełnione. I takim głównym obowiązkiem jest zabezpieczenie sklepu.

Musimy zapewnić bezpieczeństwo transakcji, czyli obsługi płatności na sklepie. Bezpieczeństwo przechowywania danych, czyli musimy mieć pewność, że dane klientów, dane adresowe z tego sklepu nam po prostu nie wypłyną. Dodatkowo Shopify zapewnia w ramach licencji certyfikat SSL. Czyli pod każdą domenę, którą podepniemy pod Shopify jest darmowy certyfikat SSL.

Te wszystkie rzeczy, które wymieniliśmy są po stronie dostawcy platformy i my jako sprzedawcy nie musimy się nimi martwić. Tak samo, jak wszelkiego rodzaju ataki hakerskie czy jakiegoś rodzaju ataki spamowe. To wszystko zabezpiecza Shopify. Mamy też reCAPTCHA, która jest dostępna w panelu administracyjnym i którą możemy ręcznie włączyć.

 

Shopify App Store (sklep z aplikacjami)

 

Posiadając sklep na Shopify, otrzymujemy dostęp do instalacji aplikacji, które z kolei znajdziemy w Shopify App Store. Praktycznie wszystkie potrzeby biznesowe, które się pojawiają w trakcie sprzedaży na Shopify, zostały rozbudowane właśnie w App storze. I znajdziemy tam setki aplikacji na przykład do marketingu, obsługi klienta, wsparcia sprzedaży czy poprawy konwersji.

I nie musimy się tak naprawdę martwić kosztami developmentu tych rzeczy. One zostały już wdrożone programistycznie i są do pobrania w Shopify App Store. Część Aplikacji jest darmowa na przykład pisana przez Shopify. Natomiast za część musimy zapłacić koszt miesięcznego abonamentu.

Kwoty za aplikacje rozkładają się w koszcie Shopify, czyli są po prostu doliczane do faktury za narzędzie. Warto też wspomnieć, że sam Shopify ma w tym spory biznes, czyli dodając aplikację do App Store’a, twórcy płacą prowizję do Shopify za każdą transakcję (za każdą zainstalowaną aplikację), więc Shopify tak naprawdę promuje tego typu rozwiązania, bo na tym zarabia. Działa to również w drugą stronę, twórcy aplikacji chcą tam być ze względu na to, że dostęp do Shopify App Store ma miliony sklepów na Shopify, które mogą być nabywcą aplikacji, tym samym stać się płacącym klientem dla twórcy aplikacji.

 

Shopify Theme Store (sklep z szablonami)

 

Idąc dalej, mamy Shopify Theme Store, czyli miejsce z gotowymi szablonami do zainstalowania na Shopify. I tutaj działa to bardzo, podobnie jak Shopify, App Store. Czyli twórcy szablonów, dodają do sklepu swoje skórki, a my jako właściciele czy użytkownicy Shopify mamy możliwość ich instalacji do naszego systemu. Różnica polega na opłacie. W przypadku szablonów płacimy jednorazowo za taki za zakup skórki. W przypadku aplikacji najczęściej jest to opłata cykliczna (miesięczna).

W rozmowie z użytkownikami sklepów na Shopify czy osobami, które zastawiają się nad wyborem Shopify, najczęściej słyszę, że jest to główny aspekt, który przekonał ich do wyboru właśnie Shopify. Tj. ładna skórka, która mocno się wyróżnia na rynku szablonów.

Zatem wchodząc do Shopify Theme Store widzimy ponad 140 bardzo ładnych, rozbudowanych szablonów, z których możemy skorzystać w ramach jednorazowej opłaty, a następnie na przykład taki szablon wraz ze wsparciem Shopify Frontend Developera rozbudowywać.

Dzięki temu nie musimy inwestować pieniędzy na custom development takiego szablonu. Mamy pewność, że został on zweryfikowany, potwierdzony i zautoryzowany przez Shopify. Dzięki temu zapewnia on też bezpieczeństwo transakcji i wszelkiego rodzaju integralności z aplikacjami czy z backend’em Shopify.

 

Support na Shopify

 

Kolejny punkt, o którym chciałem z tobą porozmawiać, to support na Shopify. Wszyscy użytkownicy platformy w ramach abonamentu otrzymują dostęp do supportu 24/7.

Polega to na tym, że zostajemy przekierowani  stronę z czatem, gdzie podajemy informacje lub pytanie, w ramach tego czatu w pierwszej kolejności sztuczna inteligencja przeszukuje całą bazę pytań, FAQ-i, słowniczków, blogów, które mogą nam pomóc z tym pytaniem. Jeśli nie znajdzie odpowiedzi, przekierowuje nas do Shopify Advisor’a. Trwa to dosłownie kilka minut. Tym samym zostajemy połączeni z osobą, która po drugiej stronie wskaże nam odpowiedź na nasze pytania.

Może to być przekierowanie do Shopify partnera. Może to być wskazanie aplikacji lub funkcjonalności, którą możemy sami jako właściciele bez wiedzy technicznej zainstalować lub zostaje ta informacja przekazana do Shopify supportu technicznego. W zależności od tego, jak bardzo jest skomplikowane pytanie, odpowiedź możemy uzyskać od razu będąc na czacie lub Shopify może sprawdzić dla nas potencjalne rozwiązania danego problemu i wysłać w przeciągu dnia, lub kilku dokładne informacje na maila.

Podsumowując podczas użytkowania Shopify, czujemy się cały czas zaopiekowani, czyli wiemy, że ktoś jest po drugiej stronie, kto pomoże nam z danym problemem.

 

Rozwój sprzedaży na Shopify – Jak działa?

 

Chciałbym z tobą porozmawiać również o skalowaniu i rozwoju sprzedaży na Shopify. Jak wspomnieliśmy wyżej, Shopify dostępny jest łącznie w 5 planach. W zależności od tego, jakie mamy potrzeby i na którym etapie ze skalą naszego Ecommerce jesteśmy, możemy wybrać odpowiedni plan. Natomiast wybierając wyższe plany, mamy możliwość zwiększenia ilości użytkowników, których możemy zaprosić do sklepu lub rozszerzyć funkcję AP, czyli tym samym będziemy mieli większą możliwość dobudowania dodatkowych funkcjonalności, na przykład poprzez zewnętrzne aplikacje lub custom development.

 

Jakie są wady sprzedaży na Shopify?

 

Na koniec chciałbym z tobą porozmawiać również o minusach Shopify, gdyż takowe minusy Shopify również posiada. Jak przyjrzymy się temu bliżej, zauważymy, że minusem może być cena tego systemu. Jest to SaaS, więc będziemy płacić za niego regularnie co miesiąc i będzie on zapewne droższy niż odpowiednik polskiej platformy typu Shoper czy IdoSell. Wynika to głównie z faktu, że mamy prowizję od sprzedaży i dodatkowo płacimy za zewnętrzne aplikacje, które mogą się okazać na przykład niezbędne do uruchomienia sprzedaży w Polsce. I jak podsumujemy wszystkie koszty licencji, prowizji i aplikacji, z dużym prawdopodobieństwem może się okazać, że w porównaniu do polskiego odpowiednika SaaS’a, koszty będą wyższe.

 

Wartość prowizji od sprzedaży na Shopify

 

Nie zapominajmy, że prowizja od sprzedaży jest różna w zależności od planu, na którym się znajdujemy. I na przykład dla planów Shopify Basic będzie to 2%, dla planu Shopify będzie to 1%, dla planu Shopify Advance 0.6%, a dla planu Enterprise Shopify plus będzie to 0.2%.

Jeśli uznamy, że na którymś z etapów ta prowizja jest za duża, to najczęściej wykonuje się przełączenie planu na wyższy. Idąc dalej, jeżeli chodzi o minusy, to w mojej ocenie jest to funkcja Shopify Carrier Api. W skrócie funkcja ta umożliwia wyświetlenie punktów odbioru w Checkout. Na chwilę obecną w ten, aby aktywować tę funkcję, musimy posiadać plan Shopify opłacony z góry na rok, plan Shopify Advanced lub Shopify Plus. Paczkomaty to obecnie standard w Polsce, więc próg wejścia na Shopify na chwilę obecną, jest po prostu wyższy niż innych platform dostępnych na rynku Polskim.

 

Niemodyfikowalny Checkout

 

Przechodząc dalej, mamy niemodyfikowalny checkout lub jego niska modyfikowalność. Natomiast jak przyjrzymy się temu bliżej, wcale może to nie być wada, wręcz zaleta samego Shopify, który dba o to, aby był to bezpieczny system, z bardzo powtarzalnym checkout’em na wszystkich sklepach.

Natomiast, jeśli chcemy coś niestandardowego zmodyfikować, w checkout po prostu się prawdopodobnie nie da. I tu z pomoc mogą przyjść zewnętrzne aplikacje lub wyższy plan Shopify PLUS, który umożliwia z kolei otwarcie mocniej API, właśnie po to, żeby móc coś zmodyfikować.

 

Integracje na Shopify

 

Na koniec, jeżeli chodzi o minusy Shopify, będą to integratory, które nie są obecnie w bezpośredniej integracji z Shopify. Czyli nie mamy na przykład integratora w Shopify App Store i musimy wybrać pośrednie rozwiązanie do integracji pewnych funkcji z Shopify. I obserwuje, że część takich systemów można oczywiście połączyć z Shopify, ale nie w bezpośredni sposób. Oznacza to, że mamy możliwość połączenia na przykład systemu ERP lub systemu magazynowo-księgowego lub kuriera w sposób pośredni. Czyli na przykład za pomocą BaseLinkera lub xSale. To są z kolei systemy do zarządzania sprzedażą integracji kilku kanałów, sprzedaży w jeden.

 

Podsumowanie odcinka Co to jest i jak działa Shopify?

 

Podsumowując, w mojej opinii Shopify nadaje się dla wszystkich rodzajów sklepów internetowych, czyli od małych po średnie i duże enterprise Ecommerce’y. Patrząc na średnią statystykę, top jeden miliona sklepów na całym świecie. Shopify jest najczęściej wybieraną platformą z udziałem aż 29% w rynku.

Wydaje się, że główna przewaga Shopify nad innymi rozwiązaniami obecnie na rynku to przede wszystkim łatwość w zarządzaniu i szybkość skalowania. Praktycznie większość problemów sprzedawców została rozwiązana w postaci zewnętrznych aplikacji lub wbudowanych modułów wewnątrz systemu. Zatem myślę, że większość tematów biznesowych została rozwiązana przez samego Shopify lub twórców aplikacji. Sam pamiętam, jak na jednym z projektów wdrażaliśmy rozwiązanie do Pre-order’ów, które polegało na instalacji zewnętrznej aplikacji dostępnej w Shopify App Store. Samo wdrożenie polegało tak naprawdę na stylizacji przycisków i komunikatów na karcie produktowej. Cały proces wdrożenia systemu do Pre-order’ów trwał krócej niż jeden tydzień. Po tygodniu Byliśmy gotowi do sprzedaży produktów, które nie były jeszcze wyprodukowane i dostępne na naszym magazynie.

5/5 - (2 votes)
Poland